Liu Yifei: Film ve Televizyonun Yükselen Yıldızı

Liu Yifei: Film ve Televizyonun Yükselen Yıldızı

Eylül 12, 2023 0 Yazar: Sevda mehtabı


Liu Yifei, son yıllarda film ve televizyon endüstrisinde dalgalar yaratan Çinli-Amerikalı bir aktris, şarkıcı ve modeldir. 25 Ağustos 1987’de Çin’in Wuhan kentinde doğan Liu Yifei, şu anki sahne adını almadan önce Crystal Liu olarak biliniyordu. 10 yaşında Amerika Birleşik Devletleri’ne taşındı ve biçimlendirici yıllarını Profesyonel Gösteri Sanatları Okulu’na gittiği New York’ta geçirdi.

Liu Yifei, eğlence şirketi East Asia Entertainment tarafından keşfedildiğinde Çin’de ilk olarak gençken ün kazandı. 2006 yılında Çin’de anında hit olan ilk albümü “Liu Yifei”yi çıkardı. Daha sonra “The Return of the Condor Heroes” ve “Chinese Paladin” gibi popüler Çin televizyon dizilerinde rol alarak oyunculuğa geçiş yaptı. Liu Yifei, 2008’de Jackie Chan ve Jet Li ile birlikte Hollywood filmi “The Forbidden Kingdom”da ilk filmini yaptı. Daha sonra ticari bir başarı elde eden ve Çin’de başrol oyuncularından biri olmasına yardımcı olan Çin romantik komedisi “Love in Disguise”da rol aldı.

Liu Yifei’nin çığır açan rolü, 2017’de Disney’in canlı aksiyon uyarlaması “Mulan”da baş karakter olarak rol aldığı zaman geldi. Film merakla bekleniyordu ve Çin kültürünün sadık ve saygılı bir tasvirini sunması için üzerinde çok fazla baskı vardı. Liu Yifei’nin performansı geniş çapta övüldü ve dövüş sanatları becerileri ve Mulan’ı canlandırırken hem gücü hem de savunmasızlığı aktarma becerisi nedeniyle övüldü. Liu Yifei, oyunculuk kariyerinin yanı sıra popüler bir ünlü destekçisi ve moda ikonu. Dior, Tissot ve Pantene dahil olmak üzere çok sayıda küresel markanın yüzü olmuştur. Ayrıca Vogue China ve Harper’s Bazaar China gibi çeşitli moda dergilerinin kapaklarını süsledi. Bununla birlikte, Liu Yifei’nin ün kazanması tartışmasız olmamıştır. 2019’da, demokrasi yanlısı protestoların zirvesinde Hong Kong polisine desteğini ifade ettiği için tepkiyle karşılaştı.

Bu, hükümetin Uygur Müslüman azınlığa karşı insan hakları ihlalleri yapmakla suçlandığı Çin’in bir bölgesi olan Sincan’da da kısmen çekilen “Mulan” filminin boykot edilmesi çağrılarına yol açtı. Tartışmalara rağmen, Liu Yifei’nin yeteneği ve karizması onu film ve televizyon endüstrisinde yükselen bir yıldız yapmaya devam ediyor. Çin fantastik filmi “The Three-Body Problem” ve Amerikan gerilim filmi “The Outbreak” dahil olmak üzere birçok projesi var.

Sonuç olarak, Liu Yifei hem Çin’de hem de Hollywood’da isim yapmış yetenekli bir aktris. Filmlerdeki ve televizyon dizilerindeki performansları büyük beğeni topladı ve moda ve güzellik seçimleri onu bir stil ikonu haline getirdi. Bazı tartışmalarla karşı karşıya kalsa da yıldız gücü yükselmeye devam ediyor ve şüphesiz eğlence endüstrisinde hesaba katılması gereken bir güç.