Eleştirmenlerce Beğenilen Kore Filmi, Film Festivali’nde En Büyük Onur Ödülünü Kazandı

Eleştirmenlerce Beğenilen Kore Filmi, Film Festivali’nde En Büyük Onur Ödülünü Kazandı

Mayıs 16, 2023 0 Yazar: Sevda mehtabı


Kore film endüstrisi son yıllarda hızla büyüyor ve eleştirmenlerce beğenilen birçok film uluslararası sahneye çıkıyor. Böyle bir film olan “Parasite”, Cannes Film Festivali’nde en yüksek ödülleri alarak yılın mutlaka izlenmesi gereken filmi olarak yerini sağlamlaştırdı.

Bong Joon-ho’nun yönettiği “Parasite”, sosyal yelpazenin zıt uçlarından iki ailenin hikayesini anlatıyor. Bir aile zengin ve lüks bir malikanede yaşıyor, diğer aile ise fakir ve sıkışık bir bodrum katında yaşıyor. İki aile beklenmedik şekillerde iç içe geçer ve sınıf, açgözlülük ve ahlakın heyecan verici ve düşündürücü bir keşfine yol açar.

Film, usta hikaye anlatımı, keskin sosyal yorumları ve oyuncu kadrosu tarafından olağanüstü performanslarıyla övüldü. Rotten Tomatoes’da %99 puan aldı ve birçok eleştirmen tarafından bir şaheser olarak selamlandı. Cannes Film Festivali’nde “Parasite”, festivalin en büyük ödülü olan gıpta ile bakılan Altın Palmiye’yi kazandı. Ödülü kazanan ilk Kore filmi ve 2013’ten beri oybirliğiyle kazanan ilk film oldu.

Filmin senaryosunu da yazan Bong Joon-ho, oyuncu kadrosuna ve ekibine teşekkür ettiği içten bir konuşmayla ödülü kabul etti. ve filmin kültürel ayrımları aşmaya yardımcı olacağına dair umudunu dile getirdi. “Umarım bu ödül Kore sinemasının büyümesine ve Kore filmlerinin dünya çapında daha fazla izleyiciye ulaşmasına yardımcı olur” dedi. Ayrıca bu filmin birbirimizi daha iyi anlamamıza ve hepimizin paylaştığı evrensel insani duyguları keşfetmemize yardımcı olacağını umuyorum.” Cannes’daki galibiyet, “Parasite” için bir dizi başarının sonuncusu. Film ayrıca Sidney Film Festivali’nde, Asya Pasifik Ekran Ödülleri’nde ve Toronto Uluslararası Film Festivali’nde ödüller kazandı.Ekim ayında dünya çapında sinemalarda gösterime girmesi planlanıyor.

Kore film endüstrisi tanınırlık ve beğeni kazanmaya devam ederken, “Parasite” ülkeden çıkan filmlerin kalitesinin ve çeşitliliğinin parlak bir örneği olarak hizmet ediyor. Güçlü mesajı, olağanüstü hikaye anlatımı ve birinci sınıf performanslarıyla yılın, hatta muhtemelen on yılın en iyi filmlerinden biri olarak hatırlanacağı kesin.